Coraz więcej Dreamlinerów…

Dostawy Boeinga 787 Dreamliner, a trafniej określając ich ciągły brak, od wielu miesięcy budzą spore zainteresowanie. Według najnowszych doniesień wszystko jest na dobrej drodze, aby liniowce marzeń wreszcie zaczęły trafiać do przewoźników. Wstępne prognozy wyglądają optymistycznie, a sam producent twierdzi, że zrobi wszystko, aby dostawy rozpoczęły się zgodnie z zaplanowanym na początku 2011 roku harmonogramem.


Pierwsze Dreamlinery.

Przewoźnikiem numer 1, który otrzyma Boeinga 787 będą linie All Nippon Airways. W przypadku linii ANA pierwsza dostawa zaplanowana jest na przełomie czerwca i lipca 2011. Samolot otrzyma znaki rejestracyjne JA803A.

Maszyna dla All Nippon Airways z regiem JA803A.

Maszyna dla All Nippon Airways z regiem JA803A.

Kolejny B787 zostanie również dostarczony do Japonii. Linie Japan Airlines odbiorą swojego pierwszego Dreamlinera na początku października 2011. Maszyna otrzymała już znaki rejestracyjne JA822J.

Maszyna dla Japan Airlines z regiem JA822J.

Maszyna dla Japan Airlines z regiem JA822J.

W tym samym miesiącu kolejny Boeing 787 trafi do Air India. Pierwsza maszyna B787 dla indyjskiego przewoźnika otrzymała rejestrację VT-ANA.

Maszyna dla Air India z regiem VT-ANA.

Maszyna dla Air India z regiem VT-ANA.


W czwartym kwartale tego roku Dreamliner trafi do China Southern. Według harmonogramu dostaw wynika, że do końca bieżącego roku, do przewoźników z Azji trafi od 20 do 25 Dreamlinerów. Łącznie producent chce dostarczyć w 2011 roku 40 maszyn B787.

Linia produkcji 787 w fabryce Everett.

Linia produkcji 787 w fabryce Everett.

Kiedy B787 dla PLL LOT?

Pisząc o Dreamlinerze należy, a nawet trzeba wspomnieć o tym, że PLL LOT będą pierwszą linią lotniczą w Europie, ale… ósmą na świecie, która otrzyma ten model samolotu. Wstępna deklaracja dostawy jaką otrzymał od Boeinga nasz narodowy przewoźnik to kwiecień 2012.

LOT jest już od dawna gotowy na przyjęcie Dreamlinera ;)

LOT jest już od dawna gotowy na przyjęcie Dreamlinera 😉

Z nieoficjalnych informacji dowiedziałem się, że pierwsza dostawa może odbyć się już w marcu 2012. Kolejne cztery maszyny trafią do LOTu w okresie od sierpnia do listopada 2012.

Maszyna dla Polskich Linii Lotniczych LOT. Najprawdopodobniej otrzyma numery SP-LRA.

Maszyna dla Polskich Linii Lotniczych LOT. Najprawdopodobniej otrzyma numery SP-LRA.


Samolot B787 Dreamliner dla PLL LOT otrzymał oznaczenie ZA270 a na linii produkcyjnej jego numer to 61. Czyli oznacza to, że samolot dla LOTu będzie 61. wyprodukowanym Dreamlinerem. Ze wstępnych informacji wynika, że montaż pierwszego 787 dla LOT rozpocznie się za około 7-8 miesięcy. „Nasz” Dreamliner wyposażony zostanie w silniki Rolls-Royce Trent 1000. Jednak wielu ekspertów lotniczych sceptycznie wypowiadało się na temat tych jednostek napędowych, zawiodły na przykład w Airbusie A380 australijskiego Qantas w ubiegłym roku. Znawcy twierdzą, że należało pozostać przy dotychczasowym dostawcy silników czyli firmie General Electric (GE).


Jeden Dreamliner tu, a drugi tam...

Na tę chwilę z linii montażowej zjechało 38 maszyn B787. W następnych czterech samolotach ostatnie etapy montażu rozpoczęły się 25 kwietnia. Wykończenie odbędzie się w dniach 9, 23 oraz 30 maja. Do końca maja będą gotowe 42 maszyny (w tym 6 testowych samolotów Boeinga), 14 dla All Nippon Airways, 8 dla Japan Airlines, 7 dla Air India, dwie dla China Southern, dwie dla LAN Chile, dwie dla Royal Air Maroc oraz jeden egzemplarz dla Ethiopian Airlines.

Start z przyfabrycznego lotniska Paine Field w Everett.

Start z przyfabrycznego lotniska Paine Field w Everett.

Licznik bije – do dnia 4 maja prototypy Dreamlinerów wylatały w sumie 3 627 godzin i 20 minut w 1319 lotach testowych….

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: