V Płocki Piknik Lotniczy.

Jedni powoli odliczają miesiące i tygodnie do końca roku szkolnego, inni – do rozpoczęcia wielkiego Pikniku Lotniczego w Płocku. Łączy ich ten sam weekend – 18-19 czerwca. Nad Wisłą – i nie tylko – zapowiada się moc atrakcji.

Imprezę przygotowują Aeroklub Ziemi Mazowieckiej i Izba Gospodarcza Regionu Płockiego. Organizatorzy od kilku miesięcy opracowują szczegóły tegorocznej piątej już edycji. Ubiegłoroczny Piknik Lotniczy obejrzało około 80 tysięcy osób, zyskał wtedy bardzo wysokie oceny. Data 18-19 czerwca nie jest przypadkowa, bo to „chwilę” po piątkowym zakończeniu roku szkolnego i dzień przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, a więc i wyjazdowego. Można więc w ciemno założyć doskonałą frekwencję.

Piknik to doskonała promocja Płocka, bo pokazy są darmowe. Jedna osoba przyjeżdżając imprezę zostawia ok. 25 zł, głównie za konsumpcję i pamiątki. Przy 50 tysiącach osób lokalni przedsiębiorcy mogą zainkasować ponad 1,2 mln zł. A organizatorzy liczą na 100 tys. osób przez dwa dni…

Grupa akrobatyczna Żelazny.

Grupa akrobatyczna Żelazny.

Opracowywanie listy atrakcji i gości trwa, główne pokazy ponownie odbędą się nad skarpą i nurtem Wisły. Organizatorzy planują karkołomny pokaz slalomu między ośmioma pylonami rozstawionymi na Wiśle, pokaz lotniczego pogotowia ratunkowego. Dodatkowe atrakcje czekać będą na Starówce i lotnisku Aeroklubu. Na każdy dzień zaplanowane zostało ponad siedem godzin pokazów dynamicznych, takich jak  skoki spadochronowe, paralotnie, szybownictwo, lotnictwo ultralekkie, samoloty historyczne, wojskowe samoloty odrzutowe, lotnictwo użytkowe, śmigłowce, akrobacje samolotowe. Widzowie mogą liczyć na fachowy komentarz Tadeusza Sznuka, dziennikarza, prezentera radiowo-telewizyjnego, ale też pilota samolotu i śmigłowca, pasjonata lotnictwa.

Tadeusz Sznuk prowadzący jedną z poprzednich edycji pikniku.

To nie jeden z dziesięciu, tylko dwóch prowadzących jedną z poprzednich edycji pikniku. Mało kto wie, że Tadeusz Sznuk ma od lat licencję pilota 😉

550 tys. zł na Piknik – tyle samo co w ub.r. wyasygnuje miasto.  Bo to jedna z imprez, bardzo dobrze promujących miasto – uzasadnia prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Oczywiście nawet najlepiej zorganizowaną imprezę trzeba dobrze „sprzedać”, czyli dotrzeć z informacją o niej do szerokiej grupy osób. Główny nacisk położyliśmy na cześć wizualną i zdjęcia z pokazów, które pozwalają przypomnieć ubiegłoroczne emocje – mówią organizatorzy.  Można znaleźć tam fotografie znanych płockich fotografików Jan Waćkowskiego, Pawła Jakubowskiego, Marka Lorenza, ale jako jedyni umożliwiamy umieszczanie prac w autorskich galeriach. Wszystkie zdjęcia charakteryzują się dużą dynamiką i wysoką jakością wykonania, niedostępną dla amatorskich ujęć.

Akrobacje nad taflą wody.

Akrobacje nad taflą wody.


Pierwszy raz w Polsce w pokazie lotniczym weźmie udział samolot Boeing 767 Polskich Linii Lotniczych LOT. Obejrzymy go lecącego na wysokości stu metrów nad Wisłą i to w centrum miasta.

19 czerwca będzie miał miejsce pierwszy w historii przelot na niskiej wysokości (tzw. low pass) największego w polskich barwach samolotu pasażerskiego. Wszystko to stanie się dzięki zaangażowaniu Polskich Linii Lotniczych LOT w organizację V Płockiego Pikniku Lotniczego. Ponieważ samolot będzie leciał bez pasażerów, bagażu i z minimalną ilością paliwa zobaczymy prawdziwą potęgę i moc największego w Polsce samolotu pasażerskiego.

Na konferencji prasowej PLL LOT ujawniono szczegóły niecodziennego przedsięwzięcia. Flagowa maszyna polskiego przewoźnika zaprezentuje się na wysokości wzroku publiczności zgromadzonej na płockiej skarpie w różnych konfiguracjach, a pokaz zakończy się prezentacją możliwości wznoszenia się samolotu. Za sterami największej z lotowskich maszyn zasiądzie kpt. Jerzy Makula, który na co dzień jest pilotem LOTu na trasach międzynarodowych, a prywatnie … sześciokrotnym Mistrzem Świata w akrobacji szybowcowej.

Kapitan Jerzy Makuła, dowódca B767 na lotach międzykontynentalnych.

Kapitan Jerzy Makula, dowódca B767 na lotach międzykontynentalnych.

Ponad 80 tonowy olbrzym przeleci nad głowami widzów zgromadzonych na skarpie na wysokości około 100 metrów w konfiguracji ustawionej „do lądowania” – z wysuniętym podwoziem i klapami. Będzie wtedy leciał naprawdę powoli, 767 podchodzący do lądowania to niesamowity i majestatyczny obrazek. Drugi przelot maszyna wykona z rozwinięciem maksymalnej dozwolonej na tej wysokości prędkości, czyli około 500 km/h, radzę zatkać uszy, bo będzie wtedy dużo hałasu. Podczas trzeciego przelotu piloci zaprezentują manewr „odejścia” – czyli przejście z lotu poziomego na wysokości 100m na wznoszenie przy pełnym ciągu silników.

 Muszę powiedzieć jak powstał ten pomysł – wtrącił na konferencji LOTu Tadeusz Sznuk. Jak wszyscy wiemy, Jurek jest znakomitym akrobatą szybowcowym, notabene wielokrotnym Mistrzem Świata. Niestety, w Płocku po pokazie nad wodą nie miałby gdzie wylądować, ale uparł się, że musi wziąć udział w tym Pikniku Lotniczym. Powiedział, że przyleci ale trochę większym samolotem… – powiedział Tadeusz Sznuk.


Boeing 767. Waży bagatela - 86 ton, ma prawie 55 metrów długości.

Boeing 767. Waży bagatela – 86 ton, ma prawie 55 metrów długości.


Przelot Boeinga będzie największą, ale nie jedyną atrakcją dwudniowych pokazów, które wypełnią weekend 18-19 czerwca. Zaprezentuje się szereg maszyn historycznych, które trudno zobaczyć nawet na wystawach statycznych w innych miejscach. W programie znajdzie się blok pokazów aeroklubowych oraz prezentacja kadry paralotniowej PPG, motolotnie, desant skoczków spadochronowych. W pokazach weźmie udział również grupa akrobacyjna Żelazny, Marek Szufa wykonujący podniebne akrobacje samolotem Christen Eagle II oraz samoloty i śmigłowce Sił Powietrznych – Zespół Akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry i co niezwykłe w samym środku Polski – pokaz śmigłowców Marynarki Wojennej RP.  Nie zabraknie oczywiście slalomu powietrznego wokół rozstawionych na rzecznych barkach pylonów, których ilość w tym roku zwiększy się aż dwukrotnie, czyli do ośmiu.

Akrobacje grupy Żelazny zapewnią niezapomniane wrażenia.

Akrobacje grupy Żelazny zapewnią niezapomniane wrażenia.

Płocki Piknik Lotniczy jest organizowany w unikatowej w skali Polski scenerii, wznoszącej się na wysokość ponad 50m powyżej poziomu rzeki, nadwiślańskiej skarpy, z której widzowie mogą podziwiać akrobacje powietrzne poniżej linii horyzontu, tuż nad taflą wody. Największe cywilne pokazy lotnicze w Polsce odbywające się nieopodal Warszawy, Łodzi, Torunia wydają się skutecznie wypełnić lukę po pikniku w Góraszce, tym bardziej że jest to impreza, którą wyróżnia wstęp wolny na wszystkie pokazy, a dodatkową atrakcją będzie nocny maraton z filmami o tematyce lotniczej. Trzy prezentowane filmy wybiorą w głosowaniu internauci…

V Płocki Piknik Lotniczy
Miejsce: Płock – Wzgórze Tumskie, Stare Miasto, lotnisko Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej
strefa pokazów: nad Wisłą
strefa publiczności: Wzgórze Tumskie,
Termin: 18–19 czerwca 2011 roku

POKAZY LOTNICZE 

Rozkład lotów podczas dwóch dni Pikniku.
Z uwagi na zmienne warunki pogodowe podane godziny należy traktować jako przybliżone, ponieważ mogą ulec zmianie.

10.00–10.15 Pokazy paralotniowe,.
10.30–10.55 Spadochroniarze
10.55–12.00 Pokazy samolotów: Curtis Jenny , Tiger Motch, PT–17 Stearman, CSS–13, RWD 5, Skytruck, Piper Cub, Zlin 526F, TS 8 Bies, Christen Eagle II, Cessna 152, Luscombe Phantom, Katana DA 20,  Sling D6, Super Petrel SP–100, Calidus, AT3, Tulak.
12.00– 12.30 Oficjalne otwarcie
13.00–13.15 Skoki spadochronowe
13.15–13.25 Pokaz grupy akrobacyjnej Iskry(sobota), Boeing 767 (niedziela), rezerwowy punkt – formacja śmigłowców.
13.25–14.35 Prezentacja samolotów –  CD
14.40–15.10 Występy grupy Żelazny – 3 samoloty
15.10–15.15 Skoki spadochronowe
15.15–16.00 Pokazy śmigłowców: Mi2, Eurocopter EC 130, Robinson 44, Bell 430, Eurocopter EC 120, 135, Mi 2, Xenon, Calidus, MI 14, EC 135, Bell 206, Robinson R44
16.00–16.45 Akrobacje indywidualne
16.45– 18.00 Wyścigi samolotowe

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

*  Zlot zabytkowych samochodów „Mercedesem po Wiśle 2011”– Plac Narutowicza 
*  Pokazy grup rekonstrukcji historycznej (czołgi) – lotnisko AZM
*  Wystawa samolotów, sprzętu lotniczego, Kiermasz gadżetów lotniczo – historycznych – lotnisko AZM
*  Widokowe loty pasażerskie – lotnisko AZM

Do zobaczenia w Płocku 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: