Dreamliner wyląduje w Warszawie.

24 czerwca 2011 roku Boeing 787 Dreamliner wyląduje na warszawskim lotnisku im. F. Chopina.

Informację tę potwierdził prezes PLL LOT Marcin Piróg. Wedle zapowiedzi prasowych Warszawa będziepierwszym portem lotniczym w Europie, na którym wyląduje Dreamliner”. Sprostuję tę informację – Boeing 787 bywał kilkakrotnie na Starym Kontynencie – Air Show 2010 w Farnborough pod Londynem, czy wizyta z 6 listopada ubiegłego roku na amsterdamskim lotnisku Schiphol. Około godziny 10:00, po wylądowaniu w Warszawie, Boeing 787 Dreamliner zostanie przeholowany z płyty lotniska na płytę przed hangarami na terenie LOT AMS. Termin wydarzenia związany jest z faktem, iż samolot przylatuje bezpośrednio z pokazu lotniczego w Le Bourget, podczas którego odbędzie się prezentacja Dreamlinera, realizowana zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez firmę Boeing.

Liniowiec marzeń wystartuje na lotnisko Tegel [EDDT] w Berlinie w sobotę w godzinach porannych. W Berlinie oczekiwany jest około godziny 9tej, więc start z Warszawy odbędzie się między 7mą a 8mą…  Kolejna miła wiadomość – w środę, 22 czerwca wszystkie prototypowe maszyny Dreamlinera przekroczyły wymaganą do uzyskania certyfikatu Federal Aviation Administration (FAA) ogólna liczbę 4 tysięcy godzin lotów testowych. Najwięcej wylatał egzemplarz, który pojawi się na Lotnisku Chopina – pierwszy model z numerem testowym ZA001. Odbył on do tej pory 479 lotów, w powietrzu spędził dokładnie 1174 godziny i 50 minut 😉

Prezentacja Dreamlinera w Warszawie to niezapomniane wydarzenie, zarówno dla naszej firmy jak i dla całej branży lotniczej w Polsce. Warszawa to pierwsze lotnisko pasażerskie w Europie, gdzie ujrzymy ten „wymarzony” samolot po jego prezentacji w salonie lotniczym w Le Bourget. Widok będzie jeszcze piękniejszy, jak Boeing 787 Dreamliner pojawi się w barwach LOT-u już w przyszłym roku – mówi Marcin Piróg, Prezes Zarządu PLL LOT. Jesteśmy dumni, że możemy naszym gościom, mediom oraz pracownikom pokazać ten nowoczesny samolot. Z niecierpliwością czekamy na przyszły rok, gdy o wyjątkowości Boeinga 787 Dreamliner i nowej jakości obsługi LOT-u będą mogli przekonać się nasi Pasażerowie – dodaje Marcin Piróg.

Marcin Piróg pytany o pierwszy ewentualny rejs Dreamlinera w barwach LOT-u, odparł, że może to być jedna z tras, na których przewoźnik lata lub jedno z nowych połączeń do Azji.

W przyszłym roku będziemy chcieli otworzyć rejsy z Warszawy do Tokio i Pekinu. Planujemy zacząć od trzech lotów tygodniowo. Mając w swojej flocie Dreamlinera, jesteśmy w stanie przyciągnąć pasażerów nie tylko z krajów ościennych, ale z całej Europy, ponieważ coraz więcej ludzi zaczyna latać do Azji – powiedział Piróg w rozmowie z PAP. Dodał, że trasy te mogą zostać uruchomione na przełomie maja i czerwca.

Dreamliner jest najbardziej innowacyjnym samolotem pasażerskim dalekiego zasięgu, jedynym wyprodukowanym dotychczas, którego struktura została stworzona głównie z kompozytu. Najnowszy produkt firmy Boeing spala mniej paliwa niż inne modele samolotów, co znacznie wpływa na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. Samolot posiada również układ redukcji hałasu w kabinie pasażerskiej, zaopatrzony jest w większe okna oraz schowki na bagaże, a także wyposażony jest w unowocześniony system klimatyzacji zwiększający poziom wilgotności oraz zapewniający komfort cieplny wewnątrz kabiny. Dzięki zwiększonej prędkości przelotowej samolotu, podróż Dreamlinerem na określonej trasie długodystansowej zajmie mniej czasu niż na innym typie samolotu tej klasy.

Pierwsza maszyna ma zostać przekazana polskiemu przewoźnikowi w kwietniu 2012 roku. Datę tą potwierdził również prezes PLL LOT. Początkowo producent zakładał, że pierwsze egzemplarze trafią do klientów w 2008 roku. Jednak rozpoczęcie seryjnej produkcji samolotu przekładano już kilkakrotnie. LOT zamówił osiem samolotów Boeing 787 Dreamliner. Maszyna ma mieć trzy klasy: biznes, bardziej komfortową ekonomiczną oraz ekonomiczną.. Pierwszą linią lotniczą, która otrzyma Boeinga 787 jest japońska All Nippon Airways (ANA).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: