49-ty paryski salon lotniczy.

W poniedziałek 20 czerwca w Paryżu na nieczynnym obecnie lotnisku Le Bourget ruszył 49-ty Międzynarodowy Salon Lotniczy. Będzie trwał do 26 czerwca. To jedna z największych tego typu imprez na świecie.

Paryski salon lotniczy stał się światowym symbolem w dziedzinie pokazów i wystawy lotniczej ze stuletnią historią. Impreza ponownie będzie miejscem zebrania się najważniejszych graczy branży lotniczej z całego świata, którzy prezentować będą najnowsze innowacje technologiczne i rozwiązania. Pierwsze 4 dni pokazów zarezerwowane są tylko i wyłącznie dla przedstawicieli mediów oraz przemysłu lotniczego. W kolejnych dniach wystawa będzie dostępna dla wszystkich zwiedzających.

Wystawa Le Bourget w liczbach.

  • 2100 wystawców
  • 138 000 zwiedzających
  • 193 000 ogółu odwiedzających
  • 130 000 m kw. powierzchni handlowej
  • 192 000 m kw. dla prezentacji samolotów
  • Ponad 140 samolotów, w tym 42 dadzą pokaz
  • 205 oficjalnych delegacji z 88 krajów
  • 3000 akredytowanych dziennikarzy z całego świata

Wystawa jest organizowana przez Salon de l’International Aeronautique et de l’Espace (SIAE), spółka zależną od GIFAS (Francuskiego Związku Firm Przemysłu Lotniczego). Po raz pierwszy w swojej stuletniej historii International Paris Air Show na Le Bourget będzie gościć ponad 2100 wystawców.

Najwięksi…

Na imprezie zaprezentuje się wiele firm lotniczych. Największe zainteresowanie wzbudzać będą jak zwykle dwaj najwięksi potentaci w branży lotniczej – Airbus i Boeing. Dla Airbusa będzie to dość zwyczajna wystawa, gdyż firma nie zaprezentuje żadnego nowego modelu, natomiast Boeingowi przypadł międzynarodowy debiut dla nowych Boeingów 747-8. Amerykański producent zaprezentuje dwie wersje tego samolotu: pasażerską 747-8 Intercontinental oraz cargo – 747-8 Freighter.

Airbus.

Airbus natomiast postawił na prezentację swojej wizji podróży lotniczych w przyszłości oraz ekologicznego lotnictwa. Zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z rewolucyjnymi pomysłami i koncepcjami oraz obejrzeć modele najnowocześniejszych na świecie samolotów pasażerskich i wojskowych.

Zwiedzanie stoiska EADS pozwoli zapoznać się z „Koncepcją przyszłości według Airbusa” – dość swobodnym wyobrażeniem przyszłości w lotnictwie. Odwiedzający będą mogli niemal się w niej „zanurzyć” podczas spektakularnych darmowych seansów filmowych w Planetarium „Musee de l’Air” w Le Bourget.

Podczas targów Airbus  w ramach wystawy statycznej zaprezentuje modele A380, samolotu korporacyjnego ACJ (A319), samolotu wojskowego Airbus Military A400M „Grizzly” oraz maszynę Casa C-295. Airbus A380 i A400M będą prezentowane przez cały czas trwania targów. Zależnie od dnia prezentowane będą także niektóre samoloty dla konkretnych klientów. W namiocie gościnnym dla VIP-ów na terenie wystawy zaprezentowanych zostanie kilka modeli makietowych (komercyjne modele A350 XWB, A320neo, A330, A380 oraz model wojskowy A400M), a także rzeczywistych rozmiarów końcówka skrzydeł „Sharklet” montowana w samolotach rodziny A320.

Niestety europejski koncern miał pecha już na samym starcie. Airbus A380, największy pasażerski samolot świata, został uszkodzony w niedzielę poprzedzającą otwarcie wystawy. Podczas kołowania A380 zahaczył końcówką prawego skrzydła o strukturę naziemną. Uszkodzenie jest na tyle poważne, że zdjęto winglet, co uniemożliwi loty podczas Paris Air Show. Airbus poinformował, że eksperci producenta wykonają badania i przygotują samolot do lotu powrotnego do fabryki w Tuluzie.

Zamiast fabrycznego samolotu Airbusa, pokaz w locie wykona maszyna należąca do Korean Air. Nie wiadomo, czy pokaz będzie identyczny, jak oryginalnie zaplanowano. Airbus rozważał wykorzystanie drugiego egzemplarza testowego, jednak prace nad nowym silnikiem są na zbyt zaawansowanym etapie, by je przerywać na potrzeby pokazu. Samolot o numerze fabrycznym MSN004 ze specjalnym logo miał wykonać pokaz w locie podczas trwających targów lotniczych Paris Air Show.

W ciągu całego tygodnia Airbus prowadzić będzie także serię warsztatów poświęconych karierze w firmie, które stanowić będą znakomitą okazję do spotkania z ekspertami branżowymi – co ciekawe, mimo kryzysu i zastoju w Airbusie (sprzedano dopiero 50-ty egzemplarz A380) firma zamierza w 2011 r. zatrudnić ponad 3000 nowych pracowników.

W czwartek 23 czerwca o godz. 10 zostaną ogłoszeni zwycięzcy globalnego konkursu studenckiego Airbusa „Fly Your Ideas”. Pięciu tegorocznych finalistów to drużyny z Chile, Chin, Indii, Malezji i Szwecji.

Boeing.

Dwa najnowsze modele Boeinga 747-8 – wersja pasażerska Intercontinental oraz wersja cargo Freighter – będą miały swoją międzynarodową premierę podczas Paris Air Show, dołączając do przełomowego modelu 787 Dreamliner, który również będzie jedną z głównych atrakcji przygotowanych przez firmę Boeing podczas tych targów.

Podczas Paris Air Show będzie można także obejrzeć innowacyjne wnętrze Boeing Sky Interior prezentowane na pokładzie samolotu Boeing 737-700 należącego do Air Berlin. Qatar Airways zaprezentuje należącego do swojej floty Boeinga 777-200LR – model o największym zasięgu wśród wszystkich samolotów pasażerskich. Na miejscu będą także wystawione: wojskowy transportowiec C-17, myśliwiec wielozadaniowy F-15E Strike Eagle, oraz śmigłowiec o dużym udźwigu CH-47F.

Samolot pasażerski 747-8 Intercontinental, pomalowany w charakterystyczne kolory wschodu słońca, przyleciał do Le Bourget 19 czerwca, zaledwie 3 miesiące po swoim debiutanckim locie i będzie wystawiony do wieczora 21 czerwca. Model 747-8 Freighter przyleciał 20 czerwca i będzie prezentowany przez kolejne 2 dni. Tego lata Boeing dostarczy taką maszynę firmie Cargolux. Natomiast pierwszy pasażerski 747-8 Intercontinental trafi do klienta VIP w czwartym kwartale bieżącego roku, a pierwszą linią lotniczą która otrzyma ten samolot będzie Lufthansa – dostawa nastąpi już na początku 2012 roku.

Samolot testowy 787, znany jako ZA001, w barwach fabrycznych Boeinga będzie prezentowany w dniach 22-23 czerwca. To pierwszy Boeing 787-8, jaki wzbił się w powietrze. Japońskie linie All Nippon Airways otrzymają pierwszy egzemplarz takiej maszyny już w sierpniu lub wrześniu bieżącego roku, nasz rodzimy LOT otrzyma swojego Dreamlinera w marcu / kwietniu przyszłego roku. Będzie to 61 wyprodukowany egzemplarz, z numerem testowym ZA270.

Wyżej wymienione pasażerskie maszyny są wizytówką rozwiązań i innowacji jakie Boeing wprowadza na rynek, aby zmniejszać koszty operacyjne linii lotniczych, a pasażerom oddać do użytku zupełnie inne wnętrze, które będzie zapewniać niespotykany dotychczas komfort w podróży. Ekspozycja samolotów wojskowych firmy Boeing będzie prezentowana przez całe targi na wystawie Departamentu Obrony USA.

Żródło: pasazer.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: