Testy silnika A350.

Rolls-Royce Trent XWB.

Airbus zakończył pierwszą fazę testów nowego silnika ze stajni Rolls-Royce. Odbyły się one na rok przed planowanym pierwszym lotem A350 – konsorcjum po wpadkach z silnikami Trent 900 montowanymi w swoich Super Jumbo woli dmuchać na zimne. Jednostka napędowa Trent XWB wyposażona dodatkowo w sensory testowe mierzące setki parametrów, została zamontowana w wewnętrznym pylonie A380, zastępując jeden z silników Trent 900, używanych w tych samolotach.

Silnik XWB zamontowany w pylonie Airbusa A380.

Silnik XWB zamontowany w pylonie Airbusa A380.

Maszyna wystartowała z przyzakładowego lotniska w Tuluzie i wykonała ponad 5-godzinny lot, w czasie którego maszyna prowadzona przez pilotów testowych Airbusa (Terry’ego Lutza i Franka Chapmana) wzniosła się na pułap 43 000 stóp i osiągnęła prędkość 0,9 Ma. Zachowanie samolotu w powietrzu było oceniane od małych prędkości do prędkości maksymalnej, osiąganej na pełnej mocy silników. Silnik nie tylko działał bez zarzutu, ale także wykazał oszczędność w spalaniu ropy i niską emisję hałasu.

Montaż silnika Trent XWB.

Montaż silnika Trent XWB.

Program testowania silnika Trent RWB ma obejmować około 175 godzin lotu (to prawie trzy razy więcej, niż w przypadku testów poprzednich silnikow) i będzie trwał przez 7 miesięcy, gdzie dojdą dodatkowo testy zarówno w warunkach wysokich temperatur jak i mrozu i oblodzenia.

Rolls-Royce Trent XWB.

Rolls-Royce Trent XWB.

Ogólnym celem testów jest wczesne i systematyczne zatwierdzenie wszystkich osiągów silnika i systemów powiązanych. To z kolei obniży potencjalne ryzyko związane z programem A350 XWB na długo przed wejściem modelu do eksploatacji. Pierwsze wyniki programu testowego spodziewane są latem.

Airbus A350.

Airbus A350.

Airbus A350 XWB ma wejśc do służby w 2014 roku, a konsorcjum otrzymało już 555 zamówień na ten samolot.

Tekst: Alan Ravenhurst na podstawie danych z airbus.com

Foto: Airbus.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: