Awaryjne lądowanie w Sankt Petersburgu.

Antonow An-148 z awarią podwozia.

Antonow An-148 rosyjskiej linii lotniczej Rossiya wystartował wczoraj z lotniska Berlin-Schonefeld, na pokładzie były 44 osoby, w tym 37 pasażerów. Na pasie startowym pozostały części lewego podwozia głównego rosyjskiej maszyny. Taką informację przekazali załodze samolotu polscy kontrolerzy ruchu powietrznego, zaalarmowani przez kontrolę z Berlina.

Antonow An-148 to regionalny dwusilnikowy odrzutowy samolot pasażerski produkowany seryjnie od 2009 roku na Ukrainie. Maszyna zabiera na pokład do 75 pasażerów, trafiła do komercyjnych lotów w połowie 2009 r. Rosyjscy użytkownicy otrzymali dotąd osiem takich maszyn, a ukraińscy trzy. Rossiya, która posiada sześć maszyn tego typu, jest największym użytkownikiem modelu An-148.

An-148 linii Rossija (fot. Ozdu).
An-148 linii Rossija (fot. Ozdu).

Samolot, obsługujący rejs FV242, musiał przez około godzinę krążyć w rejonie lotniska Pułkowo 2, by wypalić nadmiar paliwa. Lokalny dziennik „Fontanka” podaje, że podczas lądowania udało się wysunąć podwozie, choć w pogotowiu pozostawało siedemnaście wozów straży pożarnej.

Po starcie samolotu An-148 z Berlina znaleziono na drodze startowej fragment ogumienia. Ponieważ samolot wyleciał już z niemieckiej przestrzeni powietrznej, niemieccy kontrolerzy lotu zwrócili się z prośbą do polskich o przekazanie informacji pilotowi – wyjaśnił w rozmowie z Gazeta.pl rzecznik prasowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Grzegorz Hlebowicz. Dodał, że jest to standardowa procedura.

W marcu ubiegłego roku inny An-148, przewidziany do wyeksportowania do Birmy, rozpadł się w trakcie fabrycznego lotu próbnego. Przyczyną katastrofy było przekroczenie dopuszczalnej prędkości przy awaryjnym schodzeniu ku ziemi. Zginęło wtedy 6 osób, w tym dwóch Birmańczyków.

Fragment wiadomości telewizyjnych:

http://www.youtube.com/watch?v=OWFjhzUbplE&feature=player_embedded

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: