OLT Express kontra ULC i Amber Gold

Amber Gold wycofuje się z inwestycji w linie lotnicze OLT Express – poinformował strategiczny inwestor przewoźnika. Powodem jest zablokowanie przychodów ze sprzedaży biletów OLT przez operatora płatności.

W związku z zablokowaniem przychodów ze sprzedaży biletów liniom OLT Express, linia lotnicza nie ma możliwości regulowania swoich zobowiązań na dzień dzisiejszy. Jest nam bardzo przykro, że nasza inwestycja napotkała na tak duże trudności, których nie jest w stanie przezwyciężyć
– napisał w komunikacie Amber Gold.

Inwestor dodał, że związku z brakiem dostępu do 7 milionów PLN z bieżącej sprzedaży biletów, które zostały nagle zablokowane przez operatora płatności, Amber Gold stanął przed wyborem – albo dofinansować linie lotnicze kwotą 10 milionów złotych z zysków własnych, przeznaczonych na rozwój spółki Amber Gold, lub wycofać się z dalszego finansowania inwestycji. Inwestor w swym komunikacie podkreśla, że jest spółką o bardzo dobrej kondycji finansowej, co zostanie wkrótce potwierdzone w audycie przeprowadzanym przez zewnętrznego biegłego rewidenta.

alt


Wczoraj linie lotnicze OLT Express ogłosiły zawieszenie na czas nieokreślony wszystkich regularnych połączeń z powodów finansowych, dziś około południa złożony został wniosek o upadłość latającej turbośmigłowymi ATR-ami spółki OLT Express Regional, która straciła też koncesję Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Obecnie OLT Express Poland, korzystający z floty opartej na Airbusach, poszukuje inwestora, choć jemu też grozi podobny los. OLT Express Poland na razie może działać normalnie. Wciąż jednak nie dostaliśmy od OLT pełnego sprawozdania finansowego, na co czas daliśmy firmie do końca miesiąca – ujawniła Karina Lisowska z biura prasowego ULC.Zawiesiliśmy koncesję dla spółki Regional, ponieważ powzięliśmy informację, że nie jest ona wydolna i nie jest w stanie realizować połączeń – dodała. Chodzi oczywiście o pieniądze – przewoźnik jest niewypłacalny, to znaczy brak serwisu maszyn, kwestia bezpieczeństwa itp.

Dyrektor Projektu Linii Lotniczych OLT Express wyjaśnił, dlaczego z dnia na dzień zawieszono wszystkie regularne połączenia. Według Jarosława Frankowskiego dotychczasowy provider płatności – niemiecka firma Wirecard, podniosła ocenę ryzyka działalności OLT i tym samym zwiększyła obowiązkowy deopozyt z 17 do 25 milionów PLN. O decyzji oficjalnie poinformowano nas między 16tą a 18tą. Spółka miała do tego prawo, ale nie spodziewaliśmy się takiego kroku. Po podliczeniu naszych rezerw finansowych uznaliśmy, że nie możemy wykonywać żadnych połączeń regularnych – mówi Frankowski. Współpraca z Wirecard została podjęta po tym, jak przewoźnikowi umowy wypowiedziały polskie banki. To według Frankowskiego pokłosie kłopotów właściciela firmy, Amber Gold.

alt

Wczorajsze skasowanie lotów ATR-ami władze spółki tłumaczyły tym, że taki warunek postawił inwestor, który jest zainteresowany wykupieniem udziałów w OLT Express. Natomiast nieoficjalnie mówi się, że rzeczywistym powodem odwołania wszystkich rejsów na ATR-ach było nieopłacenie w terminie rat leasingowych i w obawie przed dalszymi stratami właściciele zajęli swoje samoloty.

Spółka od pewnego czasu ma też niewielkie zaległości w opłatach za usługi portów lotniczych – np. w Gdańsku, Krakowie i Warszawie. Zaległości są, ale nie na tyle, by podejmować już jakieś gwałtowne ruchy – mówią przedstawiciele portu Poznań-Ławica, podobnie wypowiada się rzecznik Lotniska Chopina. Taką samą informację przekazują pracownicy oddziałów firmy Petrolot, która zaopatrywała maszyny OLT w paliwo: Cały czas bierzemy pod uwagę scenariusz, w którym odmówimy tankowań. Ale na pewno nie zgodzimy się na sprzedaż paliwa „na kredyt” – podkreślał rozmówca z gdańskiego oddziału Petrolotu.

Tekst: Alan Ravenhurst na podstawie informacji prasowych.

Zdjęcia: Alan Ravenhurst – dwa Airbusy OLT Express Poland wylądowały dziś rano na Lotnisku Chopina.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: