American Airlines redukują zatrudnienie i ilość połączeń

Impas w rozmowach między związkami zawodowymi American Airlines a zarządem linii spowodował masowe przechodzenie pilotów na zwolnienia lekarskie. Przewoźnik zapowiada zlikwidowanie niektórych połączeń i redukcję zatrudnienia. 3 października poznamy wyniki głosowania związków zawodowych w sprawie przeprowadzenia strajku.

American Airlines (fot. www.boeing.com).

American Airlines (fot. http://www.boeing.com).

Pod koniec listopada American Airlines złożył wniosek o bankructwo, chcąc tym sposobem zrestrukturyzować firmę. Linia twierdziła wtedy, że zasady wynagrodzeń zmuszają ją do wydawania na pensje 600 milionów dolarów rocznie więcej, niż inni przewoźnicy. W listopadzie zeszłego roku amerykański przewoźnik powiadomił 11800 pracowników o redukcji zatrudnienia. Jednak zwolnionych zostanie tylko 4400 osób, cięcia dotkną głównie pracowników działu technicznego na lotnisku Dallas Fort – Worth w Teksasie. 

Pierwsze wzmianki o redukcji zatrudnienia w American Airlines pojawiły się w mediach w lutym. Planowano wtedy zwolnić 15 proc. personelu, czyli około 13 tysięcy osób. Od 2001 roku przewoźnik wygenerował stratę 10 miliardów dolarów, stąd pomysł zmniejszenia ilości etatów, co pozwoliłoby na zmniejszenie kosztów o ponad miliard dolarów. Rozdział 11 prawa upadłościowego w USA dopuszcza restrukturyzację firmy w ramach upadłości bez konieczności jej likwidacji. Po ataku na World Trade Center American Airlines jako jedyna linia lotnicza nie złożyła wniosku o bankructwo w ramach tego rozdziału, więc nie miała możliwości restrukturyzacji jak inni przewoźnicy.

Obecnie trwają negocjacje zarządu linii ze związkami zawodowymi mechaników i personelu pokładowego, rozmowy dotyczą zmian systemu wynagradzania i planów likwidacji przywilejów emerytalnych. Przewodniczący związku zawodowego Allied Pilots Association Keith Wilson mówi, że piloci American Airlines są bardzo niezadowoleni z sytuacji przewoźnika. Związkom nie udało się dojść do porozumienia z zarządem linii, dlatego piloci zaczęli masowo przechodzić na zwolnienia lekarskie. Braki personelu zmusiły więc linie do zlikwidowania w październiku części swoich połączeń. Związki zawodowe planują zastrajkować, a wyniki głosowania w sprawie zgody na przeprowadzenie strajku poznamy 3 października.

American Airlines prowadzi rozmowy z liniami US Airways w sprawie fuzji, która pozwoliłaby na skuteczniejszą rywalizację z liniami United, które po połączeniu z Continental Airlines w 2010 roku utworzyły największy na świecie lotniczy holding.

Alan Ravenhurst.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: