Awaria indyjskiego Dreamlinera

W pierwszym dniu komercyjnych lotów Boeinga 787 w Air India doszło do opóźnienia lotu spowodowanego usterką. Awarii uległ układ chłodzenia generatora prądu.

Boeing 787 Air India.

Boeing 787 Air India (fot. http://www.boeing.com).

W środę, podczas pierwszego dnia komercyjnych lotów Boeinga 787 w barwach Air India w maszynie wykryto usterkę, która doprowadziła do opóźnienia startu o 40 minut. Zepsuł się system chłodzenia generatora prądu. Samolot z numerami rejestracyjnymi VT-ANH po przylocie ze swojego pierwszego rejsu na trasie Delhi – Chennai wrocił do stolicy Indii i był przygotowywany do następnego lotu do Bangalore.

Do awarii doszło w czasie wypychania maszyny, gdy uruchomiono silniki. Wtedy to właśnie przełącza się zasilanie samolotu w energię elektryczną z generatora APU na zasilanie z turbin silników. Piloci zgłosili problemy z chłodzeniem generatora prądu i maszyna wróciła na stanowisko postojowe. Według rzecznika Air India wadliwy układ chłodzenia został wymieniony, a opóźnienie spowodowała potrzeba ponownego zatankowania samolotu.

Indyjskie media donoszą, że układ chłodzący generatora był już wymieniany dwukrotnie w Stanach Zjednoczonych, zanim samolot trafił do Air India. Do awarii innego podzespołu elektrycznego w VT-ANH doszło też w dniu odbioru maszyny przez przewoźnika. 8 września zepsuł się aktuator, część została wymieniona na sprawną.

Air India ma też jednak powód do radości: jest pierwszą na świecie linią lotniczą, w której za sterami Dremlinera usiadła kobieta. Nivedita Bhasin zasiadła na fotelu kapitana w drugim Boeingu 787 Air India, odbywającym lot z Frankfurtu do Delhi.

Alan Ravenhurst.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: