Pomoc publiczna dla CSA

CSA Czech Airlines dostaną 100 milionów euro rządowego wsparcia, Komisja Europejska po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku zgodziła się na udzielenie pomocy publicznej czeskiemu przewoźnikowi.

CSA Czech Airlines.

CSA Czech Airlines.

Czech Airlines są obecnie restukturyzowane, jednak przyjety plan działań gwarantuje, że udzielona pomoc rozwiąże problemy finansowe linii i doprowadzi do zapewnienia jej rentowności – twierdzi w opinii Komisja Europejska, która jest organem kontrolującym pomoc publiczną i konkurencję w obszarze Unii. Po pozytywnym zaopiniowaniu wniosku Komisja Europejska wyraziła zgodę na przyznanie CSA Czech Airlines 100 milionów euro w ramach pomocy publicznej.

Komisja Europejska ocenia, że efektywne zarządzanie kosztami i zyskami, zmniejszenie oferowania przewoźnika i sprzedaż niektórych jego aktywów zapewni mu rentowność i CSA Czech Airlines nie będzie wymagała dalszej pomocy ze strony państwa.

Pomoc publiczna to w uproszczeniu ingerencja państwa polegająca na przekazaniu środków dla ratowania przedsiębiorstwa, która znacząco zakłóca konkurencję na wolnym rynku. By otrzymać pomoc publiczną wymagane jest spełnienie wielu odpowiednich warunków, w przypadku nie zastosowania się któregoś z nich Unia Europejska nakazuje zwrot pożyczki. Między innymi z tego powodu upadł węgierski Malev.

Tekst i foto: Alan Ravenhurst.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: