Apel po zamachu nad Lockerbie

21 grudnia 2013 roku, w 25-tą rocznicę zamachu nad Lockerbie, władze Wielkiej Brytanii, USA i Libii wystosowały apel w sprawie odnalezienia i ukarania winnych.

alt

We wspólnym oświadczeniu Londyn, Waszyngton i Trypolis piszą: – Chcemy, aby wszyscy ci, którzy są odpowiedzialni za ten wyjątkowo okrutny akt terroryzmu, zostali osądzeni i chcemy zrozumieć, dlaczego ta zbrodnia została popełniona. Jednocześnie strony deklarują „ścisłą współpracę w zakresie wyjaśnienia wszystkich faktów dotyczących zamachu”.

W 2003 roku reżim Mu’ammar’a al-Kaddafi’ego przyznał się do przeprowadzenia zamachu, a jedyny skazany za akt terroru zamachowiec – Abdelbaset el-Megrahi został ze względu na stan zdrowia zwolniony ze szkockiego więzienia trzy lata później. W 2011 roku, po upadku reżimu w Libii szkocka prokuratura zwróciła się do nowych władz libijskich z prośbą o pomoc w śledztwie, a do Waszyngtonu o udostępnienie wyników amerykańskiego dochodzenia.

21 grudnia 1988 roku o godzinie 18:25 Boeing 747-121 należący do Pan Am z półgodzinnym opóźnieniem startuje z londyńskiego Heathrow w podróż do Nowego Jorku. Pół godziny po starcie załoga otrzymuje tzw. oceanic clearance, czyli zezwolenie na wlot nad Atlantyk. O 19:03 maszynę rozrywa eksplozja ładunku wybuchowego ukrytego w radiomagnetofonie, który wypełniono semtexem połączonym z mechanizmem zegarowym. Bagaż nadano na Malcie, dotarł on do Frankfurtu a następnie do Londynu. Na Heathrow bagaż bez pasażera nie wzbudził niczyich podejrzeń i został zapakowany do maszyny Pan Amu.

alt

Zamachowcy planowali wysadzić Jumbo Jeta nad oceanem, by utrudnić wydobycie szczątków i prowadzenie dochodzenia, ale nie przewidzieli opóźnienia startu i zmiany stref czasowych. Po dwóch minutach od eksplozji szczątki Boeinga spadły na szkocką miejscowość Lockerbie – dwa duże fragmenty samolotu upadły na miejskie ulice, wybijając w nich kilkunastometrowej głębokości kratery, kabina pilotów i przednia część kadłuba została znaleziona na wiejskich polach położonych na wschód od miasteczka.

Według kontrowersyjnych wyników ówczesnego dochodzenia szkockiej prokuratury zamachu dokonali dwaj agenci wywiadu libijskiego. Atak na amerykański samolot miał być odwetem za zbombardowanie Bengazi i Trypolisu, w którym omal nie zginął Mu’ammar al-Kaddafi.

Tekst: Alan Ravenhurst

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: