Zmiany w konwencji tokijskiej

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) wzywa rządy do ratyfikacji istotnych zmian w konwencji tokijskiej z 1963 roku, które zostały uzgodnione na szczycie w Montrealu w zeszłym tygodniu. Konwencja tokijska zapewnia ramy prawne w postępowaniu z pasażerami, których nieposłuszne lub destrukcyjne zachowanie prowadzi do fizycznego ataku lub stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu.


– Zawarcie tego porozumienia to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy latają, zarówno dla pasażerów, jak i dla członków załogi. Przyjęte zmiany, wraz ze środkami już podejmowanymi przez linie lotnicze, zapewnią skuteczny środek odstraszający przed nieakceptowalnym zachowaniem na pokładzie samolotu. Ale rządy muszą teraz podjąć odpowiednie kroki i sukcesywnie ratyfikować nowy protokół. Biorąc pod uwagę 300 incydentów zgłaszanych w każdym tygodniu, wzywamy rządy do szybkiego działania – powiedział Tony Tyler, dyrektor generalny IATA.

Rozszerzenie kompetencji od kraju w którym zarejestrowano statek powietrzny do kraju w którym znajduje się lotnisko docelowe zamyka lukę, która umożliwiała uniknięcie podjęcia działań prawnych wobec wielu poważnych przestępstw. Uzgodnione w protokole zmiany jaśniej definiują „nieposłuszne zachowanie”, na przykład grożenie atakiem, odmowa wykonania polecenia załogi, dotyczącego bezpieczeństwa na pokładzie samolotu, czy wręcz napaść fizyczna. Powstały też nowe zapisy, dzięki którym łatwiej będzie wyegzekwować zwrot znacznych kosztów wynikających z takich zachowań (np. zmiana trasy lotu, akcja służb i obsługa samolotu na lotnisku na którym nastapiło nieplanowane lądowanie, paliwo).

– Ilość nieposłusznych pasażerów na pokładzie jest znikoma. Ale niedopuszczalne zachowanie w samolocie może mieć poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa wszystkich pasażerów. Naszym celem jest skuteczne powstrzymanie takich zachowań i zapewnienie bezpieczeństwa lotów wszystkim, osiągniemy to poprzez wyraźne wskazanie konsekwencji takich zachowań i pokazanie, że kary będą lepiej egzekwowane – podsumował Tony Tyler.

Źródło: IATA

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: